SZKOŁA FORMACYJNA ŚW. JÓZEFA

DLA OSÓB DUCHOWNYCH, KONSEKROWANYCH i ŚWIECKICH

Zapraszamy do uczestnictwa w nowym projekcie pt. „Przeciw wypaleniu”, który adresowany jest do osób duchownych, konsekrowanych, katechetów, liderów i innych osób pracujących w strukturach Kościoła katolickiego.

 

Wypalenie zawodowe dotyczy wszystkich grup społecznych, także osób duchownych i konsekrowanych. Obserwuje się, że osoby, których praca wymaga intensywnych kontaktów z ludźmi są bardziej narażone na wypalenie. Przyczyną wypalenia zawodowego jest przede wszystkim długotrwały stres, który skutkuje wyczerpaniem fizycznym i psychicznym.

 

Wypalenie zawodowe w każdym przypadku może mieć inne objawy:

  1. Na poziome somatycznym najczęściej pojawiają się problemy ze snem, podwyższone ciśnienie, problemy ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, obniżenie odporności organizmu oraz chroniczne zmęczenie.
  2. Na poziomie psychicznym mogą pojawić się problemy emocjonalne takie jak rozdrażnienie, przygnębienie, poczucie bezsilności, trudności z koncentracją, coraz większe trudności z wykonywaniem swoich obowiązków, spadek zaangażowania, pogarszające się relacje ze współpracownikami.
  3. Na poziomie duchowym pojawiają się oziębłość, niechęć, rozdrażnienie w podejmowanych praktykach duchowych, poczucie pustki i bezsensu, myśli o utracie powołania.

 

Wypalenie chociaż często definiowane w obszarze zawodowym jest również „kryzysem osobistym”. Każdy kryzys zaprasza lub wymusza „zmiany” pewnych elementów dotychczasowego sposobu życia i funkcjonowania. Czasami konieczne jest sięgniecie do głębszych przyczyn kryzysu osobistego takich jak obciążenia psychiczne wyniesione z dzieciństwa, okresu dorastania, przeżyte traumy.

 

Wypalenie jest dużym cierpieniem (przeżywanym na poziomie somatycznym, emocjonalnym, relacyjnym i duchowym) wymaga empatycznego podejścia i kompleksowego działania w różnych sferach. Integralne podejście do zjawiska wypalenia zakłada zaakceptowanie faktu, że „wychodzenie”  z wypalenia zawodowego jest procesem długotrwałym. Pomocne mogą się okazać takie formy pomocy jak farmakoterapia, dieta, pomoc psychologiczna, terapia, warsztaty rozwoju osobistego, towarzyszenie duchowe.

 

Szkoła Formacyjna św. Józefa proponuje wsparcie w ramach projektu „Przeciw wypaleniu”. Składa się ono z trzech obszarów działań:

  • Indywidualnego wsparcia (specjalistycznego) – online, odpłatnie
  • Kursu Wewnętrznej Integracji – stacjonarnie, odpłatnie
  • Superwizji – online, bezpłatnie.

 

Koordynatorem projektu jest ks. dr Krzysztof Naczk – teolog, psycholog, psychoterapeuta.

 

  1. Indywidualne wsparcie – rozmowa z jednym ze specjalistów (psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą, osobą duchowną przygotowaną do pracy z tematem wypalenia zawodowego). Celem rozmowy jest towarzyszenie w przechodzeniu przez kryzys osobisty, ewentualnie diagnoza stadium wypalenia zawodowego, ustalenie przyczyn wypalenia, nauka radzenia sobie ze stresem oraz wyznaczenie indywidualnej ścieżki rozwoju osobistego.

 

Zgłoszenia: tel. 883 009 455 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  1. Kurs Wewnętrznej Integracji – weekendowe zgrupowania w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej w Białogórze (nad morzem). Kompleksowy program rozwoju osobistego i odzyskiwania równowagi poprzez integrację wewnętrzną CIAŁA, PSYCHIKI I DUSZY. Można uczestniczyć w całości Kursu lub wybranych przez siebie modułach.

 

Tematyka poszczególnych zjazdów:

 

  • Fizjologia stresu, uważność, pułapki umysłu, medytacja – 29-31 października 2021
  • Rola emocji, techniki radzenia sobie z przytłoczeniem, modlitwa serca – 12-14 listopada 2021
  • Dbanie o ciało, TRE – ćwiczenia uwalniające stres, zdrowa asceza – 10-12 grudnia 2021
  • Zaspokajanie potrzeb, opiekowanie się sobą, rozeznawanie duchowe 14-16 stycznia 2022
  • Zasoby, prawdziwe JA, praktykowanie wdzięczności – 4-6 lutego luty 2022
  • Zranienia życia, techniki uważności nieformalnej, uzdrowienie wewnętrzne – 25-27 marca 2022
  • Asertywność, granice, Twierdza wewnętrzna – 22-24 kwietnia 2022
  • Toksyczne relacje, bliskość, więź ze sobą, natchnienia wewnętrzne – 20-22 maja 2022
  • Techniki regulacji stresu i napięcia, integracja wewnętrzna, dojrzałość duchowa – 10-12 czerwca 2022

 

Rozpoczęcie w piątek godz. 19:30, zakończenie niedziela godz. 15:00.

Koszt całkowity weekendowego zjazdu 520 zł.

 

Do Domu Rekolekcyjnego można przyjechać wcześniej, aby odpocząć, pospacerować po plaży, zregenerować siły, wyciszyć się. W tym celu należy kontaktować się bezpośrednio z Ośrodkiem (tel. 578 795 250).

Zgłoszenia: tel. 883 009 455 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

  1. Superwizja - jest miejscem oglądu "trudnych sytuacji" z perspektywy wielu członków grupy pod okiem specjalistów. W ostatnim czasie jest coraz więcej świadomości wśród osób pracujących w Kościele, że problemy należy rozwiązywać przy pomocy nowoczesnych narzędzi takich jak superwizja prowadzona przez specjalistów i w myśl zasady: "co dwie głowy to niejedna".

Taki rodzaj wsparcia dla osób posługujących w Kościele będzie odbywał się regularnie, raz w miesiącu.

 

Udział w superwizji może być jednorazowym udziałem uczestnika, który właśnie „teraz” ma konkretną „trudną sprawę". Każda superwizja objęta jest „zasadą poufności”.

 

Zachęcamy do uczestnictwa w superwizji osoby, które nigdy nie korzystały z takiego narzędzia współpracy, aby zobaczyć na czym polega taka forma wsparcia i uczenia się jak "interdyscyplinarnie" rozwiązywać trudności w duszpasterstwie, katechezie, w relacjach z przełożonymi, podwładnymi, dziećmi i młodzieżą.

 

Terminy najbliższych superwizji: 27 października, 10 listopada, 8 grudnia w godz.18.00-20.00 online za pomocą platformy zoom. Superwizja jest bezpłatna. 

 

Zgłoszenia: tel. 883 009 455 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

SZKOŁA FORMACYJNA ŚW. JÓZEFA DLA OSÓB DUCHOWNYCH, KONSEKROWANYCH I ŚWIECKICH