Zapraszamy do uczestnictwa w nowym projekcie pt. „Przeciw wypaleniu”, który adresowany jest do osób duchownych, konsekrowanych, katechetów, liderów i innych osób pracujących w strukturach Kościoła katolickiego.
Wypalenie zawodowe dotyczy wszystkich grup społecznych, także osób duchownych i konsekrowanych. Obserwuje się, że osoby, których praca wymaga intensywnych kontaktów z ludźmi są bardziej narażone na wypalenie. Przyczyną wypalenia zawodowego jest przede wszystkim długotrwały stres, który skutkuje wyczerpaniem fizycznym i psychicznym.
Wypalenie zawodowe w każdym przypadku może mieć inne objawy:
- Na poziome somatycznym najczęściej pojawiają się problemy ze snem, podwyższone ciśnienie, problemy ze strony układu pokarmowego, bóle głowy, obniżenie odporności organizmu oraz chroniczne zmęczenie.
- Na poziomie psychicznym mogą pojawić się problemy emocjonalne takie jak rozdrażnienie, przygnębienie, poczucie bezsilności, trudności z koncentracją, coraz większe trudności z wykonywaniem swoich obowiązków, spadek zaangażowania, pogarszające się relacje ze współpracownikami.
- Na poziomie duchowym pojawiają się oziębłość, niechęć, rozdrażnienie w podejmowanych praktykach duchowych, poczucie pustki i bezsensu, myśli o utracie powołania.
Wypalenie chociaż często definiowane w obszarze zawodowym jest również „kryzysem osobistym”. Każdy kryzys zaprasza lub wymusza „zmiany” pewnych elementów dotychczasowego sposobu życia i funkcjonowania. Czasami konieczne jest sięgniecie do głębszych przyczyn kryzysu osobistego takich jak obciążenia psychiczne wyniesione z dzieciństwa, okresu dorastania, przeżyte traumy.
Wypalenie jest dużym cierpieniem (przeżywanym na poziomie somatycznym, emocjonalnym, relacyjnym i duchowym) wymaga empatycznego podejścia i kompleksowego działania w różnych sferach. Integralne podejście do zjawiska wypalenia zakłada zaakceptowanie faktu, że „wychodzenie” z wypalenia zawodowego jest procesem długotrwałym. Pomocne mogą się okazać takie formy pomocy jak farmakoterapia, dieta, pomoc psychologiczna, terapia, warsztaty rozwoju osobistego, towarzyszenie duchowe.
Szkoła Formacyjna św. Józefa proponuje wsparcie w ramach projektu „Przeciw wypaleniu”. Składa się ono z trzech obszarów działań:
- Indywidualnego wsparcia (specjalistycznego) – online, odpłatnie
- Kursu Wewnętrznej Integracji – stacjonarnie, odpłatnie
- Superwizji – online, bezpłatnie.
Koordynatorem projektu jest ks. dr Krzysztof Naczk – teolog, psycholog, psychoterapeuta.
- Indywidualne wsparcie – rozmowa z jednym ze specjalistów (psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą, osobą duchowną przygotowaną do pracy z tematem wypalenia zawodowego). Celem rozmowy jest towarzyszenie w przechodzeniu przez kryzys osobisty, ewentualnie diagnoza stadium wypalenia zawodowego, ustalenie przyczyn wypalenia, nauka radzenia sobie ze stresem oraz wyznaczenie indywidualnej ścieżki rozwoju osobistego.
Zgłoszenia: tel. 883 009 455 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Kurs Wewnętrznej Integracji – weekendowe zgrupowania w Domu Rekolekcyjno-Wypoczynkowym Diecezji Pelplińskiej w Białogórze (nad morzem). Kompleksowy program rozwoju osobistego i odzyskiwania równowagi poprzez integrację wewnętrzną CIAŁA, PSYCHIKI I DUSZY. Można uczestniczyć w całości Kursu lub wybranych przez siebie modułach.
Tematyka poszczególnych zjazdów:
- Fizjologia stresu, uważność, pułapki umysłu, medytacja – 29-31 października 2021
- Rola emocji, techniki radzenia sobie z przytłoczeniem, modlitwa serca – 12-14 listopada 2021
- Dbanie o ciało, TRE – ćwiczenia uwalniające stres, zdrowa asceza – 10-12 grudnia 2021
- Zaspokajanie potrzeb, opiekowanie się sobą, rozeznawanie duchowe 14-16 stycznia 2022
- Zasoby, prawdziwe JA, praktykowanie wdzięczności – 4-6 lutego luty 2022
- Zranienia życia, techniki uważności nieformalnej, uzdrowienie wewnętrzne – 25-27 marca 2022
- Asertywność, granice, Twierdza wewnętrzna – 22-24 kwietnia 2022
- Toksyczne relacje, bliskość, więź ze sobą, natchnienia wewnętrzne – 20-22 maja 2022
- Techniki regulacji stresu i napięcia, integracja wewnętrzna, dojrzałość duchowa – 10-12 czerwca 2022
Rozpoczęcie w piątek godz. 19:30, zakończenie niedziela godz. 15:00.
Koszt całkowity weekendowego zjazdu 520 zł.
Do Domu Rekolekcyjnego można przyjechać wcześniej, aby odpocząć, pospacerować po plaży, zregenerować siły, wyciszyć się. W tym celu należy kontaktować się bezpośrednio z Ośrodkiem (tel. 578 795 250).
Zgłoszenia: tel. 883 009 455 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
- Superwizja - jest miejscem oglądu "trudnych sytuacji" z perspektywy wielu członków grupy pod okiem specjalistów. W ostatnim czasie jest coraz więcej świadomości wśród osób pracujących w Kościele, że problemy należy rozwiązywać przy pomocy nowoczesnych narzędzi takich jak superwizja prowadzona przez specjalistów i w myśl zasady: "co dwie głowy to niejedna".
Taki rodzaj wsparcia dla osób posługujących w Kościele będzie odbywał się regularnie, raz w miesiącu.
Udział w superwizji może być jednorazowym udziałem uczestnika, który właśnie „teraz” ma konkretną „trudną sprawę". Każda superwizja objęta jest „zasadą poufności”.
Zachęcamy do uczestnictwa w superwizji osoby, które nigdy nie korzystały z takiego narzędzia współpracy, aby zobaczyć na czym polega taka forma wsparcia i uczenia się jak "interdyscyplinarnie" rozwiązywać trudności w duszpasterstwie, katechezie, w relacjach z przełożonymi, podwładnymi, dziećmi i młodzieżą.
Terminy najbliższych superwizji: 27 października, 10 listopada, 8 grudnia w godz.18.00-20.00 online za pomocą platformy zoom. Superwizja jest bezpłatna.
Zgłoszenia: tel. 883 009 455 lub Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.